Starostlivosť o nástroje

Starostlivosť o nástroje

Dekontaminácia – mechanická očista
Biologické nečistoty sa odstránia tampónom alebo kefkou pod tečúcou vodou. Potom použijeme chemickú dezinfekciu ponorením prípadne vystriekaním nástroja k tomu určeným dezinfekčným prípravkom. POZOR! V prípade postriekania krvou nedostatočné! Nutné použiť sterilizáciu. Po mokrom mechanickom očistení je nevyhnutné nástroj dôkladne osušiť, kĺby a spoje dosušiť horúcim vzduchom (napr. fénom na vlasy) a následne nástroj ošetriť jemným lubrikačným olejom alebo grafitovým sprejom WD40, ktorý vytlačuje vlhkosť aj z neprístupných častí nástroja a tým značne predlžuje jeho životnosť a zamedzuje hrdzaveniu.

Dezinfekcia - ničenie choroboplodných mikroorganizmov
Dezinfekcia chemickou cestou z časti zničí a z časti zabraňuje v ďalšom raste baktériám. Dezinfekciou však nikdy nedosiahneme ich dokonalej neprítomnosti. Nikdy nenahradia sterilizáciu. Neničia vírus HIV. Chemická dezinfekcia sa vykonáva ponorením prípadne vystriekaním nástroja iba k tomu určeným dezinfekčným prípravkom (napr. Sekusept Forte, Sekusept Plus, Insidur, atď.). Roztok pripravíme presne podľa návodu výrobcu a na dobu im určenú. POZOR! Pre dlhšiu životnosť výrobku je dôležité ihneď po vybratí z dezinfekčného kúpeľa nástroje osušiť tampónom alebo jemnou handričkou. Nikdy ich nenechávame samovoľne oschnúť (na nástroji sa objavia neodstrániteľné fľaky). Kĺby a spoje je potrebné dosušiť horúcim vzduchom (napr. fénom na vlasy) a následne nástroj ošetriť v spojoch jemným lubrikačným olejom alebo grafitovým sprejom WD40, ktorý vytláča vlhkosť aj z neprístupných častí nástroja a tým značne predlžuje jeho životnosť a zamedzuje hrdzaveniu.

 

Sterilizácia - usmrcuje alebo odstraňuje všetky mikroorganizmy
Vysterilizované nástroje sú sterilné t. j. lekársky čisté. Sterilizované nástroje sú aj vydezinfikované. Od určitej teploty (v závislosti na tlaku) ničí vírus HIV. Používajú sa buď parné sterilizátory alebo teplovzdušné sterilizátory. Teploty a doba potrebná na dokonalú sterilizáciu sú presne určené výrobcom a je preto nutné ich dodržiavať.


Nástroje s niklovou povrchovou úpravou je absolútne nevhodné sterilizovať. Do sterilizátora používame iba nástroje vysoko legované a tepelne tvrdené. Tieto nástroje sú výrobcom označené ako NEREZ, INOX, Rostfrei alebo Stainlesss. O vhodnosti použitia nástrojov na jednotlivé stupne očisty vám tiež poradí odborný predajca. Z tohto dôvodu je dobré nakupovať iba v špecializovaných predajniach. Po sterilizácii je vhodné nástroj v spojoch ošetriť jemným lubrikačným olejom alebo grafitovým sprejom WD40, ktorý vytlačuje vlhkosť aj z neprístupných častí nástroja a tým značne predlžuje jeho životnosť.